+48 724 950 700

Rynek Główny i Sukiennice

Rynek Główny w Krakowie to największy plac miasta oraz jeden z największych rynków w Europie. Powstały w XIII wieku z myślą o miejscowym handlu, dziś stał się turystyczną ozdobą Krakowa oraz miejscem spotkań towarzyskich, koncertów, kiermaszów i festiwali. Na turystów, którzy zechcą go zwiedzić, czekają wygodne apartamenty Lemir w centrum Krakowa.

Przy Rynku, do którego prowadzi 11 krakowskich ulic, mieszczą się tak ważne zabytki jak Kościół Mariacki, Sukiennice czy wieża ratuszowa (pozostałość po zburzonym w XIX w. ratuszu). Znajduje się tu także pomnik Adama Mickiewicza oraz płyty upamiętniające ważne wydarzenia z historii Polski. Rynek został wytyczony zaraz po lokacji miasta w 1257 roku – w centrum Krakowa wyznaczono wówczas kwadrat o powierzchni 4 ha, gdzie miejscowi oraz kupcy podążający szlakami handlowymi mogli udostępnić do sprzedaży swoje towary.

Sukiennice – czyli budynek mieszczący kramy, na których odbywał się handel najczęściej suknem – powstały wkrótce potem. Były one wiele razy przebudowywane, w roku 1555 spłonęły i zostały zrekonstruowane w nowym, renesansowym kształcie. Kolejną gruntowną przebudowę przeprowadzono w XIX wieku i to jej zawdzięczamy dzisiejszy imponujący kształt Sukiennic. Dziś można tam kupić głównie biżuterię, pamiątki oraz rękodzieła.

Obecnie przy Rynku Głównym mieszczą się znane, legendarne lokale, takie jak restauracje Wierzynek i Hawełka, a z naszych apartamentów w Krakowie można wybrać się tam spacerem. Rynek jest ośrodkiem życia towarzyskiego oraz miejscem, gdzie organizowane są różnego rodzaju imprezy i festiwale. Można tu zjeść obiad w jednym z restauracyjnych ogródków, przejechać się dorożką lub kupić tradycyjnego krakowskiego obwarzanka. To obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty!


U nas zrealizujesz bon turystyczny