+48 724 950 700

Synagoga Stara

W trakcie spaceru po Kazimierzu, dawnej żydowskiej dzielnicy Krakowa, warto odwiedzić Synagogę Starą. Jest to jedna z najstarszych zachowanych synagog w Polsce oraz ważny europejski zabytek architektury sakralnej.

Zbudowana w XV wieku w stylu gotyckim, w roku 1557 została zniszczona przez pożar, a następnie odbudowana w renesansowym kształcie. Do 1939 roku była głównym ośrodkiem religijnym, kulturalnym, socjalnym i organizacyjnym krakowskiej gminy żydowskiej. W czasie II wojny światowej została zdewastowana przez nazistów, jednak w latach 50. dokonano jej naprawy, a w budynku otwarto Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, mieszczące się w nim do dziś. Prezentowane są tam zabytki związane z historią i kulturą Żydów, zwłaszcza tych żyjących w Krakowie.

Krakowska dzielnica żydowska, ze swoimi zabytkami i niepowtarzalną atmosferą, zdecydowanie zachęca, by poświęcić jej więcej czasu. Jeśli więc jeden dzień to za mało, turystów zapraszają nasze wygodne apartamenty na Kazimierzu. W ten sposób można spędzić kilka dni, mając wszystkie zabytki – łącznie z Synagogą Starą – i eleganckie lokale Kazimierza na wyciągnięcie ręki.

 


U nas zrealizujesz bon turystyczny