+48 724 950 700

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu przez wiele lat był siedzibą polskich królów. Dziś ten imponujący obiekt jest symbolem Polski oraz jednym z najczęściej odwiedzanych polskich zabytków.

Pierwsze ślady obiektów murowanych na wzgórzu wawelskim pochodzą już z XI wieku. Większy zamek obronny zbudowano jednak na przełomie XI i XII wieku, po przeniesieniu stolicy Polski do Krakowa. W 1499 obiekt uszkodzony został przez pożar, po czym dokonano jego odbudowy w stylu renesansowym.

Od roku 1930 na Wawelu mieści się muzeum, w którym prezentowane są sale królewskie wraz z wyposażeniem, zabytkowymi meblami, obrazami, ceramiką i rzeźbami. Na ścianie komnat reprezentacyjnych podziwiać można m.in. słynne XVI-wieczne arrasy Zygmunta Augusta oraz renesansowe malowidła włoskie z kolekcji Lanckorońskich. Dostępna do zwiedzania jest również zbrojownia oraz skarbiec.

Oprócz Zamku na wzgórzu mieści się Katedra Wawelska, gdzie niegdyś koronowani byli polscy króle i gdzie obecnie spoczywają ich szczątki. W krypcie Katedry Wawelskiej spoczywają również zasłużeni Polacy, tacy jak Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski czy wieszcze Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki.

Dziś Zamek co roku zwiedza ponad milion turystów, a drugie tyle dociera na samo wzgórze wawelskie. Na Zamku organizowane są różnego rodzaju wydarzenia – koncerty, przedstawienia operowe oraz pokazy tańców dworskich. Lemir apartamenty w Krakowie chętnie ugoszczą każdego, kto zapragnie wziąć w nich udział!


U nas zrealizujesz bon turystyczny