+48 724 950 700

Rynek Podgórski

Podgórze to zabytkowa dzielnica Krakowa, która jeszcze do roku 1915 funkcjonowała jako osobne miasto. W jej sercu znajduje się Rynek Podgórski, otoczony pięknymi kamienicami, w których pobliżu znajdują się nasze krakowskie apartamenty na wynajem.

Do rangi miasta osada została podniesiona w roku 1784, otrzymując nazwę Josefstadt. Ze strony cesarza Józefa II był to krok polityczny: dynamicznie rozwijające się Podgórze, przez które wiódł m.in. szlak solny do Wieliczki i Bochni, miało stanowić konkurencję dla Krakowa. Wówczas również wytyczony został Rynek Podgórski. Był on położony w miejscu, gdzie krzyżowały się drogi prowadzące do Krakowa, Kalwarii i Wieliczki, i miał kształt trójkątny.

Obecnie na Rynku podziwiać można zabytkowe budynki – pochodzące z XVIII wieku dawne zajazdy, klasycystyczny Dom Pod Jeleniami oraz Dworek Pod Czarnym Orłem, a także Dworek Pod Białym Orłem, pierwszy ratusz podgórski. Przy Rynku Podgórskim znajduje się również kościół św. Józefa, zbudowany na początku XX wieku.

To z pewnością ciekawa propozycja dla każdego, kto chciałby zobaczyć coś więcej niż Rynek Główny oraz Zamek na Wawelu.


U nas zrealizujesz bon turystyczny